AKTUALNOŚCI

12.10.2021 Wtorek

Dni wolne w 2022 roku. Sprawdź, jak zaplanować swój urlop

2022 rok coraz bliżej, więc to dobry czas, aby zaplanować urlop. Warto już teraz sprawdzić, które dni przyszłego roku są ustawowo wolne od pracy oraz jak zapewnić sobie długi wypoczynek, biorąc zaledwie kilka dni wolnego.

Na 365 dni przyszłego roku przy 5-dniowym wymiarze pracy przepracujemy 251 dni. Pozostałe to weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Możesz już teraz zaplanować świąteczne wyjazdy, kilkudniowe wycieczki lub urlop z rodziną. Sprawdź, które dni w 2022 roku pozwolą ci zaplanować krótszy lub dłuższy wyjazd.

Co ważne, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. W 2022 roku tylko Nowy Rok przypada w sobotę, co oznacza, że pracodawca będzie zobowiązany wyznaczyć nam jeden dodatkowy dzień wolny.

czytaj więcej na: https://turystyka.wp.pl/2022-rok-dni-wolne-kiedy-warto-wziac-urlop-6692604523801216a

11.10.2021 Poniedziałek

RANDSTAD: FIRMY BĘDĄ MUSIAŁY KONKUROWAĆ O PRACOWNIKÓW

W III kw. 2021 r. liczba pracowników, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmienili pracę spadła kwartał do kwartału o 1 pkt. proc. do 19 proc. - wynika z badania Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego przez firmę Randstad. To kolejny kwartał spadku. Jak wskazują autorzy badania, umocnienie się tego trendu zwiastuje postępującą konkurencję firm o kandydatów.

"W ostatnim półroczu 19 proc. pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia. To już kolejny kwartał, gdy rotacja na rynku pracy spada. Zmiany co prawda są niewielkie - raptem o 1 punkt proc. - ale pokazują, że trend stagnacji się umacnia. Widać go też w deklaracjach dotyczących poszukiwania nowego zatrudnienia. Spadł odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy (z 10 do 9 proc.) i rozglądających się za ofertami (z 48 do 45 proc.). 46 proc. w ogóle nie szuka nowej pracy - to wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału o 3 proc." - napisano w komentarzu do badania.

"Dane te sugerują, że przedsiębiorcy będą musieli wykazać się inwencją, aby dotrzeć do potencjalnych kandydatów i wypełnić wolne stanowiska" - dodano.

Autorzy raportu wskazują, że wśród powodów zmiany pracy najczęściej wymienianym jest wysokość zarobków (41 proc.). W dalszej kolejności znajdują się korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy (37 proc.) i chęć rozwoju zawodowego (36 proc.).

Jak zaznaczono, czynniki te w porównaniu z poprzednim badaniem straciły jednak na znaczeniu, a jedynym czynnikiem zmiany pracy, który wymieniano ponad dwukrotnie częściej było przekonanie, że najwyższy czas zmienić pracodawcę (zmiana z 12 proc. do 28 proc.).

czytaj więcej na: https://biznes.interia.pl/praca/news-randstad-firmy-beda-musialy-konkurowac-o-pracownikow,nId,5577109

08.10.2021 Piątek

Związki zawodowe chcą lepszego dostępu do zakładów, pracodawcy mówią o zagrożeniach

Związki zawodowe chcą, by ich przedstawiciele nie będący pracownikami w danym zakładzie pracy mieli wstęp na jego teren, by np. prowadzić agitację związkową. Przeciwni są pracodawcy, którzy wskazują na BHP, tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet ryzyko szpiegostwa przemysłowego. Zdaniem prawników, ten obszar powinien zostać uregulowany. Tylko gdzie: w ustawie czy w prawie zakładowym.

W polskim prawie nie ma dziś przepisu, który pozwalałby przedstawicielom związków zawodowych i ich doradcom na wejście na teren zakładu pracy, gdy osoby te nie są pracownikami tego zakładu. W efekcie związkowcy skarżą się na utrudniony dostęp do pracowników, którzy proszą ich o pomoc, albo gdy związek chce na terenie zakładu pracy prowadzić kampanię informacyjną adresowaną do pracowników nie będących członkami związku.

- Polska nie ratyfikowała konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która zapewnia związkom zawodowym daleko idące ułatwienia w tym względzie, to też związkowcy nie mają możliwości wejście na teren zakładu pracy, jeśli sami nie są jego pracownikami – mówi Prawo.pl dr Liwiusz Laska, adwokat, były przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, pełnomocnik Związku Metalowców i Hutników. I dodaje: - W krajach, gdzie uzwiązkowienie wynosi 80 proc. nikt nawet nie pyta o cel należenia do związku zawodowego.

Czytaj więcej na :https://www.prawo.pl/kadry/czy-zwiazkowcy-moga-wejsc-na-teren-zakladu-pracy-nie-bedac-jego,511034.html?fbclid=IwAR30FJAIGkdIo3KdblZltt-AX13mszTwKRjdxBsjsI6igy7rpyJT1AsU25o

 

04.10.2021 Poniedziałek

ŚWIADCZENIA CHOROBOWE: CO SIĘ ZMIENI I JAK SĄ PRZYZNAWANE

Najnowsza nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych zdążyła już wywołać niemało zamieszania, mimo że od 18 września obowiązuje w części. Przykładowo nowe zasady przyznawania i obliczania zasiłków na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133) – które dziś opisujemy – wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r. Mimo, że autorzy projektu ustawy nie ukrywają, że w zmianach chodzi przede wszystkim o uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, to ich analizę warto rozpocząć już dziś.

Istniejący w ramach FUS fundusz chorobowy od lat jest deficytowy, bo ZUS więcej z niego wypłaca, niż wpływa do niego składek. Wszyscy wiedzą, że część świadczeń jest wypłacana niezasadnie - przede wszystkim zasiłki chorobowe, które dla wielu zdrowych osób są sposobem na dodatkowy urlop lub uniknięcie wypowiedzenia. Nie wszystkich da się skontrolować, dlatego tym razem zamiast dawać ZUS nowe uprawnienia, postanowiono zaostrzyć warunki do otrzymania zasiłku.

Nie będzie już możliwe kilkuletnie jego pobieranie na różne choroby, bo już po pół roku trzeba będzie stawić się na badaniu u lekarza orzecznika. Ponadto znacznemu ograniczeniu uległ maksymalny okres pobierania zasiłku po zakończeniu pracy - dzisiaj to nawet pół roku, a po zmianach - trzy miesiące. W ogóle nie otrzymają go natomiast dorabiający do emerytury byli wojskowi i funkcjonariusze służb mundurowych. Na żadne świadczenia nie mogą też liczyć m.in. zadłużeni prowadzący pozarolniczą działalność i ich współpracownicy. Jeśli będą mieli zaległości składkowe, to co prawda nadal będą podlegali ubezpieczeniu chorobowemu, ale nie otrzymają świadczeń, dopóki zaległości nie spłacą. Niektórzy jednak na nowych przepisach skorzystają

czytaj więcej na: https://biznes.interia.pl/finanse/news-swiadczenia-chorobowe-co-sie-zmieni-i-jak-sa-przyznawane,nId,5555697

 

16.09.2021 Czwartek

Rząd proponuje podwyższenie płacy minimalnej do 3010 zł

​Na dzisiejszej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł - tj. o 7,5 proc. - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rząd szacuje, że koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm to ok. 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych 789 mln zł. Podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej dotyczy ok 2,2 mln osób.

- W związku z tym wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł. Również jest to wzrost o 7,5 proc. - dodała minister.

Jak podkreśliła, w 2015 roku płaca minimalna wynosiła 1750 zł, obecnie wynosi 2800 zł, a od 1 stycznia 2022 roku - 3010 zł; to oznacza, że wynagrodzenie minimalne wzrosło o 72 proc. "To jest bardzo duży wzrost" - oceniła minister. Wyjaśniła, że właśnie dzięki temu realna sytuacja i funkcjonowanie gospodarstw domowych w Polsce się polepsza.

 

Czytaj więcej na : https://biznes.interia.pl/praca/news-rzad-proponuje-podwyzszenie-placy-minimalnej-do-3010-zl,nId,5481795

 

 

 

 

11.08.2021 Środa

POLSKI ŁAD. ULGA PODATKOWA TYLKO DLA PRACOWNIKÓW NA ETACIE, BEZ DODATKOWYCH ZLECEŃ

Ministerstwo Finansów potwierdziło nasze przypuszczenia. Zarobki uzyskiwane przez pracowników, którzy dodatkowo utrzymują się ze zleceń lub umowy o dzieło, nie będą wliczane do planowanej ulgi dla klasy średniej.
Tak wynika z obecnego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, które wchodzą w skład Polskiego Ładu.

Rząd proponuje w nim pracownikom, których określił jako "klasa średnia" specjalną ulgę podatkową - ma ona rekompensować konieczność opłacania składki zdrowotnej w pełnej 9 proc. wysokości. Ma być przeznaczona wyłącznie dla pracowników, a więc osób osiągających przychody z pracy, ze stosunku służbowego, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, którzy zarabiają od 68 412 do 133 692 zł brutto rocznie.

czytaj więcej na: https://biznes.interia.pl/podatki/news-polski-lad-ulga-podatkowa-tylko-dla-pracownikow-na-etacie-be,nId,5411993

09.08.2021 Poniedziałek

Prośba z Centrali !!!

Szanowni Państwo,
W nawiązaniu do maila z dnia 6 sierpnia br. Przewodniczącego OPZZ Konfederacja Pracy – Michała Lewandowskiego w sprawie wsparcia dla strajkujących w Trzemesznie, w załączeniu przekazuję przykładową uchwałę, gdybyście Państwo dokonali darowizny jako organizacja.

Strajk prowadzi NASZA organizacja związkowa, nasi koledzy i związkowcy Konfederacji Pracy. To bardzo duże wydarzenie - strajk w prywatnym przedsiębiorstwie - którego nie możemy przegrać!
Nie możemy pozwolić na to, żeby pracodawca zdusił ten strajk poprzez nacisk ekonomiczny.
Każdy dzień strajku to w perspektywie pracowników dzień bez wynagrodzenia. Udostępniajcie informację o zbiórce. Wesprzyjcie też nasze koleżanki i kolegów jakąkolwiek kwotą.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/fbgwhs

Gorąco zachęcam do wsparcia strajkujących w Paroc Polska w Trzemasznie. Każda kwota ma znaczenie, okażmy wsparcie pracownikom, którzy walczą o swoje prawa.
Wspierajmy się wspólnie w ramach związkowych działań - RAZEM SILNIEJSI ✊

 

4.08.2021 Środa

W SERWISACH OGŁOSZENIOWYCH LAWINOWO PRZYBYWA OFERT PRACY. NAJLEPIEJ TO WYGLĄDA W BRANŻY IT

W I połowie br. w serwisie OLX opublikowano ponad 25 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie ub.r. W portalu Praca.pl liczba takich ogłoszeń zwiększyła się o przeszło 32 proc. Natomiast w przypadku Pracuj.pl nastąpił wzrost o 45 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2020 roku. Pracodawcy poszukiwali m.in. do branży IT. Sporo propozycji było również związanych z gastronomią, budownictwem oraz remontami. Natomiast niewielki wybór dotyczył roznoszenia ulotek, franczyzy i własnego biznesu oraz hostess.

Od stycznia do czerwca 2021 roku w serwisie OLX zostało zamieszczonych ponad 541 tysięcy unikalnych ofert pracy. W analogicznym okresie ub.r. było ich niespełna 430 tysięcy. Więcej tego typu ogłoszeń mieli do wyboru również internauci odwiedzający portal Praca.pl. Ostatnio liczba ogłoszeń wyniosła blisko 272 tysiące, a rok wcześniej - przeszło 205 tysięcy. Natomiast ponad 440 tysięcy propozycji zamieścili pracodawcy w pierwszym półroczu br. w serwisie Pracuj.pl. W stosunku do II połowy 2020 roku wzrost wyniósł 45 proc.

czytaj więcej na: https://biznes.interia.pl/praca/news-w-serwisach-ogloszeniowych-lawinowo-przybywa-ofert-pracy-naj,nId,5404634

26.07.2021 Poniedziałek

O ILE WZROŚNIE PŁACA MINIMALNA W 2022 R.? JEST PROJEKT ROZPORZĄDZENIA
Płaca minimalna wzrośnie w 2022 roku do 3 tysięcy złotych? Rząd przyjął projekt rozporządzenia w tej sprawie.

"W projekcie proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł (wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. oraz relację do prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4 proc.) oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 19,60 zł" - napisano.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ocenie skutków regulacji projektowanego aktu prawnego, podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej dotyczy ok 2,2 mln osób. Dzięki podwyżce płacy gospodarstwa domowe zyskają ok. 4,06 mld zł dodatkowego dochodu.

"Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych tych osób (dotyczy to także osób starszych lub niepełnosprawnych)" - napisano.

Koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm to ok. 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych 789 mln zł - podano w ocenie skutków regulacji.

19.07.2021 Poniedziałek
Coś niedobrego dzieje się w firmach. Tak źle nie było od 8

Według rocznego Globalnego Indeksu Praw Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) w czasie pandemii poziom łamania praw pracowników był najwyższy od ośmiu lat.Czytaj więcej na: https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/cos-niedobrego-dzieje-sie-w-firmach-tak-zle-nie-bylo-od-8-lat,82946.html


12.07.2021
Zarobki w województwie dolnośląskim w 2020 r.

Mediana wynagrodzeń w województwie dolnośląskim w 2020 roku wyniosła 5500 zł, czyli o 400 zł więcej niż w całej Polsce. Dla porównania, mediana płac w samym Wrocławiu była wyższa o 500 zł i wynosiła 6000 zł. 50 proc. mieszkańców województwa zarabiało w przedziale od 4057 do 8000 zł. Przeciętne wynagrodzenia kobiet wynosiły 4800 zł, a mężczyzn 6100 zł.

Czytaj więcej na : https://biznes.interia.pl/praca/news-zarobki-w-wojewodztwie-dolnoslaskim-w-2020-r,nId,5102215


 

 

11.07.2021

Zarobki w firmach zatrudniających powyżej 1000 pracowników w 2020 r.

Mediana płac w największych firmach, zatrudniających powyżej 1000 pracowników, wyniosła w 2020 roku 6000 zł brutto. To o 900 zł więcej niż wynosi mediana ogólnopolska. 25 proc. najniżej wynagradzanych zarabiało poniżej 4300 zł, a 25 proc. najwyżej wynagradzanych zarabiało więcej niż 9000 zł. W tak dużych firmach kobiety zarabiały przeciętnie 5094 zł, a mężczyźni 6600 zł.

Czytaj więcej na: https://biznes.interia.pl/praca/news-zarobki-w-firmach-zatrudniajacych-powyzej-1000-pracownikow-w,nId,5102399

27.05.2021

W polskich zakładach coraz bezpieczniej. Chyba że pracujesz w energetyce lub budownictwie

Jak podaje GUS, w 2020 r. wypadków przy pracy było mniej o prawie 25 proc. niż w roku 2019. Spadł też wskaźnik wypadkowości z 6,15 do 4,62. Eksperci są zgodni, że na liczbę zgłaszanych do PIP wypadków miała wpływ pandemia.

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (13,18), dostawa wody oraz gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (11,97).
Najniższy w sekcjach: informacja i komunikacja (0,71) działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (1,16) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (1,17).
Niemal wszystkie branże notują znaczny spadek wskaźnika wypadkowości. Niechlubnymi wyjątkami pozostają natomiast budownictwo i energetyka.
Jak podaje GUS, w 2020 roku o 62 740 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Wzrosła nieznacznie (o 0,1 proc. w stosunku 2019 r.) liczba wypadków śmiertelnych, natomiast o 4,9 proc. zmniejszyła się liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich. W sumie wypadków było o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.

Czytaj więcej na: https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/w-polskich-zakladach-coraz-bezpieczniej-chyba-ze-pracujesz-w-energetyce-lub-budownictwie,81852.html

25.05.2021

POLSKI ŁAD: UMOWY O DZIEŁO POZOSTANĄ BEZ ZMIAN, BĘDĄ KONSULTACJE


- Umowy zlecenia nie będą zlikwidowane, natomiast zlikwidowana zostanie, prawdopodobnie od 1 stycznia, różnica, jeżeli chodzi o oskładkowano umów zleceń i umów o pracę - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin. Jak dodał, umowy o dzieło pozostaną w takim kształcie jak obecnie.

czytaj więcej na : https://biznes.interia.pl/praca/news-polski-lad-umowy-o-dzielo-pozostana-bez-zmian-beda-konsultac,nId,5252183?fbclid=IwAR0KuaNg1yk-8PSauYQiJhC41cOADfsOEGzCP5MK90HBbxn5szC0CpFEO7c

24.05.2021

ZWIĄZKI ZAWODOWE: DALSZE NEGOCJACJE Z RZĄDEM W RAMACH UMOWY SPOŁECZNEJ SĄ BEZZASADNE

Strona rządowa mimo braku uzgodnienia i rozbieżności stanowisk skierowała na ścieżkę legislacyjną projekt ws. uregulowania pracy zdalnej; wobec tego strona związkowa uznaje kontynuację negocjacji w ramach Umowy społecznej za bezzasadne i nieuzasadnione - głosi stanowisko związków zawodowych.

"Reprezentatywne centralne związkowe: Forum Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z oburzeniem przyjęły wiadomość o jednostronnym zerwaniu negocjacji nad Umową Społeczną przez stronę rządową" - czytamy we wspólnym stanowisku organizacji związkowych przesłanym PAP i opatrzonym datą 24 maja.

Według tego stanowiska, strona rządowa "mimo braku uzgodnienia w jakimkolwiek z tematów w poszczególnych obszarach wspólnie ustalanych w ramach zawartej Umowy" skierowała na ścieżkę legislacyjną projekt nowelizacji m.in. Kodeksu pracy oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obejmujący swoim zakresem uregulowania wykonywania pracy zdalnej.

"Strona rządowa mając świadomość generalnych rozbieżności stanowisk co do wyżej wskazanych propozycji oraz braku uzgodnień w pozostałych obszarach usiłuje siłą wprowadzić własne uregulowania nie bacząc na strony dialogu tworząc jednocześnie bezprecedensowe pole konfliktu" - podkreślono w stanowisku organizacji związkowych.

czytaj więcej na: https://biznes.interia.pl/praca/news-zwiazki-zawodowe-dalsze-negocjacje-z-rzadem-w-ramach-umowy-s,nId,5254535

24 marca

OFERTA WYPOCZYNKU
 
 
 
 

12 Marca

 

Jawność wynagrodzeń. Związki za, biznes przeciw !!!

 
Unia Europejska chce, aby wynagrodzenia w krajach członkowskich były jawne. Nową dyrektywę popierają związki zawodowe. Przeciwko rewolucji są organizacje pracodawców.
 
Celem nowej dyrektywy, którą planuje wprowadzić unia Europejska jest zrównanie płac kobiet i mężczyzn, zajmujących te same stanowiska. Przepisy przewidują, że osoba pracująca w danej firmie będzie znała średnie zarobki innych jej pracowników. Jeśli poczuje się dyskryminowana, będzie mogła domagać się zadośćuczynienia.
Małe firmy będą informować o pensjach tylko na wyraźną prośbę pracownika. Z kolei duże mają co roku publikować raporty płacowe.
W poniedziałek minął termin, w którym polskie związki zawodowe i organizacje pracodawców miały złożyć opinie w sprawie planowanej zmiany. Jak się okazało, budzą one sporo wątpliwości.
 
 
 

8 Marca


Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom życzymy spełnienia wszelkich marzeń.

Zarząd Związku Zawodowego OPZZ

Płaca Minimalna 2021 - zmiany pracy nocnej. Oto nowe wyższe dodatki i odprawy

 
W 2021 roku najniższe wynagrodzenie za pracę na pełnym etacie będzie wynosić 2800 złotych brutto, czyli 1 920,62 zł. Wraz ze wzrostem najniższej krajowej wzrosną także dodatki czy odprawy. Zobaczcie, jak się zmienią. Ustawowo od minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy wiele dodatków związanych z pracą, ale nie tylko – np. składki ZUS przedsiębiorców czy mandaty. Zobaczcie, szczegóły w powyższej galerii.
 
czyaj więcj na:
 
 

 

 

PRACODAWCY: PŁACA MINIMALNA MUSI BYĆ TRZYMANA W RYZACH

 
Organizacje przedsiębiorców chcą, by płaca minimalna wynosiła 50 proc. średniego wynagrodzenia i nie przekraczała tego poziomu, bo zwłaszcza w kryzysie jest to - ich zdaniem - groźne dla gospodarki. Z kolei według związku zawodowego OPZZ można tak zwiększać płacę minimalną, by ten wzrost nie był nadmiernym kosztem dla firm, czyli poprzez obniżkę klina podatkowego.
 
- Płaca minimalna była w ostatnich latach ustalana w oderwaniu od parametrów gospodarczych, które są zapisane w ustawie o płacy minimalnej. W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, jej wysokość ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja - uważa Rada Przedsiębiorczości, skupiająca dziewięć organizacji pracodawców.
 
 
 
 
Znajdź nas na Facebooku